Zapalenie i infekcje pochwy – przyczyny i sposoby leczenia

Obszar genitaliów damskich jest znacznie bardziej podatny na wszelakiego rodzaju schorzenia i zakażenia, zwłaszcza pochwy i sromu. Chociaż temat jest dosyć wstydliwy dla każdej kobiety, nie można ukrywać, że blisko połowa populacji kobiet miewa problemy z infekcjami pochwy choć raz w swoim życiu. Zamiast milczeć, lepiej o problemie rozmawiać i uświadamiać o profilaktyce. O tym, co powoduje infekcje i zapalenie pochwy oraz jakie podstawowe działania należy podjąć piszę w tym artykule.

Przyczyny zapalenia pochwy

Grzybica pochodząca z grzyba z rodzaju Candida jest najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia pochwy. Ten dosyć powszechny, bo występujący we florze naturalnej ścianek pochwy u kobiety, grzyb potrafi z nie do końca znanych przyczyn zacząć atakować swoje środowisko. Najczęściej infekcje pochwy powoduje grzyb Candida albicans.

Do powstania infekcji pochwy może dość między innymi poprzez:

 • Przebywanie na diecie bogatej w cukry (słodycze, skrobie), która powoduje zasłodzenie organizmu i dostarczenie pożywki dla rozwoju grzybów,
 • Stosowanie długotrwałej antybiotykoterapii (zwłaszcza bez leków osłonowych!), przez co powoduje się dodatkowe zagrzybienie ciała,
 • Niewłaściwie dobrana antykoncepcja hormonalna powodująca zaburzenia hormonalne,
 • Zakażenie w kontakcie z obiektem w miejscu publicznym, np. toaleta dworcowa albo basen miejski,
 • Zakażenie od zarażonego partnera,
 • Zaniedbanie higieny intymnej albo dobranie niewłaściwych środków czystości do higieny miejsc intymnych.

Zapalenie pochwy powodowane przez drożdżycę (zwaną także kandydozą) może mieć objawy podobne do cukrzycy. Dlatego też jest często mylona z tą drugą, a w efekcie podejmuje się leczenie nie tej przyczyny choroby. Różnicę można wykryć poprzez badanie na obecność grzyba Saccharomyces cerevisiae.

Również podejrzewanie naszego partnera seksualnego nie jest usprawiedliwione, ponieważ znacznie częściej do infekcji pochwy dochodzi w momencie zaniedbania naszej higieny intymnej albo stosowania niewłaściwych środków antykoncepcyjnych. Zatem kobieto, nie naskakuj na swojego chłopaka zaraz po rozmowie z ginekologiem. To niekoniecznie jego wina.

macica

Objawy zapalenia pochwy grzybicą

Najczęściej zapalenie pochwy objawia się poprzez zaczerwienienie sromu, jego pieczenie i swędzenia, a także gęste upławy (wydzieliny) z pochwy o kolorze białym i konsystencji serka. Zmiana w śluzie jest wyraźnym wskaźnikiem powstania problemów.

Objawy te są jeszcze silniejsze zwłaszcza po oddaniu moczu albo podczas penetracji zainfekowanej pochwy. Jeśli tylko stwierdzimy nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszych genitaliów, natychmiast powinnyśmy umówić się z ginekologiem na kontrolę i ewentualne dalsze leczenie.

Metody leczenia infekcji pochwy

Leczenie infekcji i zapaleń pochwy nie wymaga zazwyczaj uczęszczania na specjalistyczne zabiegi lekarskie. Globulki dopochwowe zawierające polikrezulen złuszczający nabłonek przepisane przez ginekologa skutecznie pozwalają zwalczyć zapalenie pochwy. Również będziemy zmuszone usunąć przyczynę infekcji pochwy, czyli antybiotyki, słodycze albo środki antykoncepcyjne hormonalne. Higiena intymna to podstawa nie tylko w trakcie leczenia, lecz również po nim.

Nasiadówki w rumianku nie zlikwidują problemu, lecz mogą dostarczyć ulgi na piekące okolice sromu. Zanim jednak zaczniemy stosować tego rodzaju naturalne leczenie, lepiej będzie skonsultować to z lekarzem albo farmaceutą.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Zapalenie i infekcje pochwy – przyczyny i sposoby leczenia, 3.5 out of 5 based on 2 ratings

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

3 thoughts on “Zapalenie i infekcje pochwy – przyczyny i sposoby leczenia

 • 26 listopada 2012 o 17:26
  Permalink

  Ugh, nieprzyjemna sprawa. Całe szczęście, że jestem mężczyzną ;)

  Odpowiedz
 • 31 stycznia 2014 o 17:56
  Permalink

  przy infekcji przede wszystkim trzeba pamiętać by uzupełnić florę bakteryjną probiotykami ginekologicznymi, ja kupuję invag, polecił mi ginekolog, ważne by wybierać te probiotyki które są przechowywane w lodówce bo wtedy są najskuteczniejsze,jak pojawia się pieczenie czy nieprzyjemne upławy zakładam globulkę i tak przez siedem nocy z rzędu, mnie bardzo pomaga

  Odpowiedz
 • 27 lutego 2014 o 10:39
  Permalink

  Zobaczcie kiedy nalezy leczyc tez partnera: kobiecosc.info/poznaj-swoje-cialo/infekcje-intymne/infekcje-intymne-czy-trzeba-leczyc-takze-partnera/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *