Rozwój dziecka: kiedy przeprowadzać badania kontrolne

Pojawienie się w domu nowego lokatora to ekscytująca i doniosła chwila w życiu każdej rodziny. Dziewięć miesięcy, które dzieli nas od momentu poczęcia do narodzin to okres, których przygotowuje mentalnie do jak najlepszego przygotowania wszystkich czynników, których celem jest jak najlepszy rozwój dziecka. To przygotowanie do współpracy i nauki porozumiewania malca z otoczeniem, czytania sygnałów jego gestów i głosu. Ważne jest przy tym przeprowadzanie badań kontrolnych, sprawdzających, jak przebiega rozwój dziecka.

Pierwsza wizyta u lekarza sprawdzająca

Pierwsza wizyta kontrolna dziecka u lekarza po porodzie odbywa się zazwyczaj około sześciu tygodni od momentu jego narodzin. Podczas badania nie tylko weryfikowany jest przez lekarza właściwy rozwój dziecka i udzielane wskazówki, dotyczące karmienia, pielęgnacji i higieny. Lekarz sprawdza także, w jaki sposób radzi sobie postawiona w nowej roli mama. Upewnia się zatem, czy waga kobiety powraca do prawidłowej normy, sprawdza ciśnienie, gojenie szwów, pracę narządów wewnętrznych – w tym nerek, macicy.

Pierwsza wizyta u lekarza sprawdzająca rozwój dziecka

Głównymi kwestiami u lekarza podczas wizyty kontrolnej są te sprawdzające rozwój dziecka. Lekarz pyta, o to, jak wygląda karmienie dziecka, o specyfikę jego snu, sprawdza tętno, weryfikuje prawidłowość odruchów – w tym podnoszenia głowy, a także prawidłowości związane z funkcjonowaniem słuchu, wzroku, budowy i rozwoju kości – dotyczy to ułożenia kości biodrowych w panewkach.

Rozwój dziecka sprawdzany przy badaniu słuchu (OAE i ABR)

Podczas badania noworodków sprawdza się też przesiewne badanie słuchu. Mają one sprawdzić, czy narządy słuchu nie wykazują żadnych uszkodzeń. Do ucha dziecka wprowadzana jest sonda, złożona z mikrofonu i słuchawki. Rejestracja echa wskazuje na właściwy rozwój dziecka w zakresie narządu słuchu. Innym z badań jest rejestracja potencjałów słuchowych, wywołanych z pnia mózgu (ABR), co jednocześnie sprawdza odpowiedzi pnia mózgu na słuchowe bodźce.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *