Przebieg migreny z aurą nietypową

U niektórych pacjentów migrena nie występuje pojedynczo, po prostu jako ból głowy. Bardzo często jest tak, że migrenie towarzyszy aura – są to pewne objawy, które poprzedzają pojawienie się bardzo silnego bólu głowy. Aura może jednak różnić się od siebie i przebiegać zupełnie innymi torami, które to zostały określone jako aura typowa oraz nietypowa.

Informacje podane na stronie są częściowo oparte na bazie treści.

Jak wygląda aura nietypowa?

Przede wszystkim jest ona kwestią bardzo indywidualną i nie u każdego występuje w takim samym natężeniu oraz objawach. Bardzo często pojawia się różnoraka kombinacja objawów neurologicznych, które mniej lub bardziej zakłócają życie pacjenta.

Migrena i aura nietypowa – przyjrzyjmy się objawom.

W aurze nietypowej mamy do czynienia z objawami czuciowymi. Najczęściej jest to uczucie mrowienia, drętwienia, niedowładu połowicznego. To objawy niezwykle martwiące i sprawiające, że pacjenci zaczynają się zastanawiać, czy nie oznaczają one czegoś bardziej poważnego. Następnie zmienia się także ruch – osoba staje się bardziej osłabiona, robi się niezdarna, ma duże problemy z refleksem oraz szybkim reagowaniem. Zmienia się także jej mowa, pojawiają się takie zaburzenia jak dyzartria oraz afazja – zmiany, które zarówno sam chory jak i środowisko szybko wychwytuje. Co więcej, dochodzi do upośledzenia nerwów czaszkowych. Chory może widzieć podwójnie, skarżyć się na szumienie w uszach, wreszcie i ostatecznie – na całkowitą utratę słuchu. Niektórzy mają także zaburzona równowagę, czyli ataksję, co całkowicie uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.

Tak samo jak w przypadku aury typowej, objawy bardzo szybko ustępują.

Co więcej, mimo swojej obecności nie pozostawiają po sobie żadnych trwałych śladów. Afazja nietypowa, zgodnie z nazwą, jest zdecydowanie rzadsza niż typowa. Niedowłady i porażenia tyczą zdecydowanie mniejszej grupy osób cierpiących na tego rodzaju schorzenie. O wiele częściej, bowiem w niemalże 100% przypadków, pojawiają się objawy typowe związane z narządem wzroku i różnymi zaburzeniami widzenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *