Podstawowe zasady leczenia kanałowego

Zęby są ozdobą każdego człowieka. Oczywiście takie zdanie można wypowiedzieć tylko wtedy, gdy chce się powiedzieć jakiś banał. No bo jak ozdobą mogą być czarne od próchnicy korony? Niestety mimo działań profilaktycznych, licznych reklam past do zębów i pogadanek w szkołach ze studentami stomatologii, wielu ludzi nadal nie potrafi utrzymać odpowiedniego reżimu higienicznego jamy ustnej. Wynikiem takiej „swawoli” są liczne ogniska próchnicy, które mogą doprowadzić do obnażenia sklepienia komory zęba. A gdy próchnica dojdzie do miazgi zęba nie da się uratować.

Należy wtedy bezzwłocznie poddać się profesjonalnemu leczeniu endodontycznemu. Wykonywane leczenie kanałowe we Wrocławiu, Częstochowie, Brukseli lub Nowym Jorku zawsze musi cechować się kilkoma rzeczami. Po pierwsze, musi być wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza dentystę lub pod jego nadzorem przez stażystę, bądź praktykanta. Po drugie, musi odbywać się w całkowicie sterylnym polu operacyjnym, dlatego zaleceniem jest stosowanie koferdamu płynnego lub w gumie.

Po trzecie, istnieje konieczność używania narzędzi czystych, sterylnych, używanych wyłącznie odpowiednią ilość razy w celu zapobiegnięcia złamaniu. Po czwarte, każdy kanał powinien być opracowany na długość roboczą, a następnie szczelnie wypełniony. Istnieje szkoła, by materiał lekko przepchnąć poza wierzchołek w celu wypełnienia kanałów bocznych, tzw. delt. Nie wolno jednak wepchnąć materiału do kanału żuchwy lub światła zatoki, bądź centymetra poza wierzchołek. Tak pozostawiony materiał zazwyczaj ulega otorbieniu i po jakimś czasie staje się torbielą, a ząb należy przeleczyć jeszcze raz, bądź usunąć wierzchołek ze zmianą patologiczną. Leczenie endodontyczne jest dość skomplikowane, dlatego w wielu przypadkach konieczne jest skorzystanie z mikroskopu oraz narzędzi maszynowych. Takim wskazaniem są kanały zobliterowane, bardzo cienkie, wręcz ledwo widoczne. Oczywiście takie leczenie należy również do droższych rozwiązań, więc nie każdy pacjent się na nie decyduje.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *