O ginekologii przyjaznej pacjentowi

Uważam, że praktycznie każdy z czytelników tego artykułu wie, na czym polega profilaktyka oraz leczenie chorób, które dotykają żeński układ rozrodczy. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć o podstawach, których uczono nas w szkole podstawowej, a których znaczna większość może już nie pamiętać.
Ginekologia jest gałęzią medycyny, która zajmuje się wszystkimi kwestiami dotyczącymi żeńskiego układu rozrodczego. Pokrewną jej nauką jest urologia, która zajmuje się chorobami i leczeniem męskich narządów płciowych. Ginekolog najczęściej zajmuje się zaburzeniami miesiączkowania, stanami zapalnymi pochwy, czy rozmaitymi technikami antykoncepcji.

Nierzadko dotykają również takich kwestii, jak chociażby bezpłodność, a nawet nowotwory narządów rodnych, które mogą się pojawiać zarówno na jajnikach, szyjce macicy, czy jajowodach.
Tę specjalizację medyczną może zrobić właściwie każdy absolwent Wydziału Lekarskiego. Wystarczy odbyć wymagany staż oraz zdać pewne specjalistyczne egzaminy. Badaniom u ginekologa powinna poddawać się regularnie każda kobieta, która ukończyła szesnasty rok życia. Jest to szczególnie istotne, jeśli zaczęła już ona odbywać stosunki seksualne.

Przebieg badania ginekologicznego

nowonarodzone-dziecko

W jaki sposób przebiega typowe ginekologiczne badanie? Najpierw przeprowadzany jest wywiad dotyczący objawów oraz schorzeń, które występowały w przeszłości, zarówno w rodzinie, jak i u osoby badanej. Ponadto lekarz musi się dowiedzieć jak najwięcej na temat przebiegu cyklu miesiączkowego pacjentki.

Jeśli badana kobieta rozpoczęła już odbywanie stosunków seksualnych, powinna powiedzieć również o tym. Następnie lekarz przystępuje do badań piersi. Zaleca się relatywnie często przeprowadzać USG sutka. Po ukończeniu czterdziestego roku życia zalecana jest także mammografia. Najlepiej będzie, jeśli pacjentka nauczy się samodzielnie badać swoje piersi. Następnie badane są pozostałe narządy płciowe takie, jak pochwa, macica oraz jajniki. Metody badań są bardzo różnorodne i zależą przede wszystkim od lekarza. Uważam, że napisałem wszystko, co należy wiedzieć o ginekologii.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *