Migrenowy ból głowy – objawy i aura

Jednymi z najczęściej występujących bólów głowy to bóle migrenowe. Dotyczą już one coraz większy procent naszego społeczeństwa. Częściej jednak cierpią na migrenę kobiety. Pacjenci określają ten ból jako bardzo silny, na ogół trudny do zniesienia. Często też towarzyszą mu zawroty głowy, nudności oraz kołatania serca. Coraz częściej też pacjenci skarżą się na zaburzenia zmysłu węchu oraz smaku. Nie ulega jednak wątpliwości, że ból ten występuje nagle i może się utrzymywać nawet do kilku dni.

Objawy migreny

Wielu pacjentów podczas trwania ataku nie jest w stanie nawet poruszać głową. Bardzo często też towarzyszy im uczucie zdrętwienia połowy części twarzy. Z całą pewnością więc z migrenowym atakiem bólu samemu jest trudno sobie poradzić. Ważne jest zatem, aby szybko zdiagnozować przyczynę jego powstawania i rozpocząć prawidłowy proces leczenia za pomocą silnych leków przeciwbólowych. Nie wszyscy pacjenci jednak odczuwają podobne objawy migreny. W zależności od rodzaju jej występowania mogą się one znacząco różnić miedzy sobą. Niektóre objawy poprzedzają atak migreny, podczas gdy inne nie występują wcale.

Migrena z aurą i bez niej

Prowadzone badania nad migrenowymi bólami głowy pozwoliły na ustalenie jej głównych rodzajów. Otóż większość pacjentów cierpi na migrenowe bóle głowy występujące bez tak zwanej aury. Typowe dla niej objawy to stale utrzymujący się silny ból, często określany jako pulsujący w okolicach całej głowy, bądź też połowy twarzy. Przeszywający ból utrzymuje się od kilku godzin do kilkunastu dni. Zazwyczaj występuje także nagle w formie napadowego ataku bólu. Z kolei migrena występująca z aurą pozwala pacjentom na przewidzenie nadchodzącego ataku migreny dzięki licznych, bardzo charakterystycznym objawom. Zaliczyć do nich możemy przede wszystkim wszelkie objawy neurologiczne takie jak problemu z widzeniem oraz poruszaniem się. Często też występują mrowienia nóg, rąk oraz występowanie mroczków przed oczami. Niezależnie od rodzajów migreny bardzo ważna jest ich natychmiastowa diagnoza i rozpoczęcie leczenia.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *