Dlaczego dziecko nie ma apetytu?

Zjawisko braku apetytu u dziecka nie musi od razu odznaczać choroby. Jeśli jest ono jedynym niepokojącym objawem, jaki zaobserwujemy w jego zachowaniu, może to być po prostu stan przejściowy. Jednak jeśli brak chęci do jedzenia utrzymuje się dłużej niż przez kilka dni, warto umówić się na konsultację z lekarzem.

Wskazanym jest również przeanalizować możliwości, które mogły zniechęcić dziecko do spożywania pokarmu. Podłoże psychologiczne posiadają takie czynniki jak brak odpowiednich ilości ruchu na świeżym powietrzu lub sytuacje stresowe – przeprowadzka czy zmiana szkoły. Powodem mogą być również nieodpowiednie nawyki żywieniowe.

Należy do nich z pewnością podjadanie pomiędzy głównymi posiłkami, w tym szczególnie szkodliwym jest spożywanie słodyczy i napojów słodzonych.  Bardzo często rodziców niepokoi sytuacja w której ich dziecko przestaje interesować się posiłkami w miarę rośnięcia. To zjawisko jest jak najbardziej normalne, pozwala zachować odpowiednią wagę w stosunku do wzrostu. Dodatkowo, rozwój oraz zainteresowanie otoczeniem sprawia, że zaabsorbowany maluch może zwyczajnie nie mieć ochoty na posiłek.

Jeśli chodzi o aspekty, które wywołują brak apetytu u dziecka i są związane ze zdrowiem fizycznym, to bardzo często należą do nich różnego rodzaju alergie. Sprawa dotyczy zwłaszcza małych dzieci, które nierzadko uczula mleko krowie, częsty składnik ich diety. W przypadku gdy spożywanie pokarmu sprawia dziecku ból, mamy do czynienia z tak zwaną alergią pokarmową. Jest ona równie szkodliwym powodem, dla którego u dziecka występuje brak apetytu.

Wpływ chorób na brak apetytu dzieci

Spadek apetytu może być spowodowany infekcją lub choroba, w czasie której organizm maluszka nie chce tracić cennych pokładów energii na metabolizowanie posiłków. Jeżeli nasze dziecko cierpi na kłopoty związane z wypróżnianiem się, to należy wiedzieć, że bardzo możliwym to one są podłożem braku chęci na jedzenie. Pamiętajmy aby jak najbardziej umilać dziecku czas posiłku, a do tego skomponować odpowiednią dietę, która pomoże w rozbudzeniu apetytu i prawidłowym rozwoju maluszka.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Dlaczego dziecko nie ma apetytu?, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *